top of page
Vyhledat

Fenomén rostoucích cen surovin a energií se nevyhýbá ani konzervativnímu prostředí zdravotnictví

Asociace CzechMed, Česká asociace dodavatelů zdravotnických prostředků, upozorňuje na celospolečenský fenomén rostoucích cen vstupních surovin a energií. Od začátku pandemie Covid zaznamenáváme celosvětový nárůst cen vstupních surovin v desítkách až stovkách procent. Tento historicky ojedinělý jev již není možné delší dobu opomíjet. I výrobci zdravotnických prostředků potřebují promítnout rostoucí ceny vstupních nákladů do cen svých výrobků.


„Jen v období od ledna 2020 do července 2021 činil meziroční nárůst cen surovin (např. ocel, hliník, měď) 50–80 procent. Ceny energií ve stejném sledovaném období stouply o 128 procent u cen elektřiny a o 574 procent u cen zemního plynu. Jde o naprosto unikátní situaci, kterou rozpohybovala pandemie Covid. Není dlouhodobě možné, aby výrobci nesli tuto zátěž sami, ať už se jedná o jakékoli odvětví průmyslu. V blízké budoucnosti očekávejme, že i výrobci zdravotnických prostředků budou muset alespoň částečně přenést zvýšené ceny vstupních surovin a energií na své zákazníky. Jsme si vědomi, že cenové kritérium zvláště u veřejných zakázek hraje velkou roli. Nicméně věříme, že všichni účastníci systému zdravotnictví tento vývoj pochopí. Zvláště u dlouhodobých kontraktů bude obtížné ceny fixovat bez inflační doložky,“ upřesňuje MUDr. Miroslav Palát, CzechMed.

Rostoucí ceny vstupních surovin v období 1/2020 – 1/2022

Od začátku pandemie Covid zaznamenáváme celosvětový nárůst cen vstupních surovin v desítkách až stovkách procent. Tento historicky ojedinělý jev již není možné delší dobu opomíjet. I výrobci zdravotnických prostředků potřebují promítnout rostoucí ceny vstupních nákladů do cen svých výrobků.
Rostoucí ceny vstupních surovin v období 1/2020 - 1/2022

Zdroj: NASDAQ, Metal bulletin (2022)

17 zobrazení0 komentářů

Comments


bottom of page