Členská sekce
Dobrý operační sál je základem každého úspěšného zákroku Zdravotnické prostředky významně přispívají ke kvalitě péče Moderní lékařské přístroje přispívají k účinější léčbě.

Bezpečnost

Jednorázové zdravotnické prostředky nejsou vyvíjeny pro opakované použití. Při jejich vývoji se předpokládá, že budou použity dle doporučení jen jednou a u jednoho pacienta. Opakované použití může přinášet riziko přenosu infekce, poranění a neúčinnosti léčby. Touto „recyklací“ může dojít k porušení účinnosti zdravotnického prostředku a tím i k pochybení v diagnostickém i léčebném procesu. Existuje vysoké riziko přenosu infekce, které v konečném dopadu ohrožuje pacienta a dodatečně zatěžuje zdravotnický rozpočet.

Odhaduje se, že z 3 milionů pacientů léčených ve zdravotnických zařízeních v Evropě zemře 50 000 lidí na získanou infekci. Poškození vzniklá opakovaným používáním jednorázových zdravotnických prostředků s sebou nesou náklady do zdravotnického systému v podobě opakovaných vyšetření a diagnostických testů, dodatečné péče, zvýšené spotřeby antibiotik, nemocenské.

Recyklace může nadělat více škody než užitku. Tato situace platí zvláště v oblasti zdravotnictví. Zdravotnické prostředky jsou vyvíjeny po dlouhou dobu a za velmi přísných podmínek. Probíhají také opakovaná testování, aby jejich použití bylo pro člověka bezpečné. S podobnou obezřetností by mělo být přistupováno i k jejich použití.