Asociace CzechMed pořádala webinář na téma DIGITALIZACE ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ. Téma digitalizace je velmi rozsáhlé. Celá digitalizace se skládá z 13 samostatných projektů, které budou ve finále společně vytvářet potřebnou infrastrukturu. Celá koncepce vychází ze dvou základních dokumentů. Strategický rámec rozvoje péče udává Zdraví 2030. Druhým dokumentem je Digitální Česko, který přibližuje vizi České republiky v digitální Evropě. Pro dnešní setkání jsme si vybrali dílčí část digitalizace, která se věnuje službám výměnné sítě. Pozvání přijal Petr Foltýn (ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví). Cílem diskuse bylo přiblížit laikům problematiku výměnné sítě, která představuje páteř pro komunikaci mezi zdravotníky a pacienty.
Záznam webináře: ZDE.
ÚSPĚŠNOST DIGITALIZACE ZÁVISÍ NA VZÁJEMNÉ SPOLUPRÁCI
Celou digitalizaci si představme jako soubor 13 samostatných projektů, které ve vzájemné harmonii vytváří fungující celek. Úspěšnost digitalizace závisí na vzájemné spolupráci. Je naprosto klíčové, aby se do projektu zapojila jednotlivá zdravotnická zařízení a výrobci přizpůsobili své produkty, aby se vše propojilo. Pilotní projekty budou spuštěny v létě 2025. Produktivní verzi můžeme očekávat s příchodem roku 2026.
Je důležité si připomínat proč k celé digitalizaci dochází. Usilujeme o to, aby poskytování léčebné péče bylo efektivnější. Aby lékaři mezi sebou mohli lépe komunikovat. Aby pacient nemusel být v roli poslíčka, který roznáší papírové zprávy po systému a lékaři měli místo zbytečné administrativy více času na péči o pacienta.
NEJVIDITELNĚJŠÍ ZAČÁTEK DIGITALIZACE
Jako první musíme přistoupit ke standardizaci dokumentů. Nespornou výhodnou standardizace je přesně daná struktura dokumentu. Přestavme si to tak, že např. propouštěcí zpráva bude mít stejnou strukturu ať byla vytvořena na kterémkoli pracovišti. Výhodou pro lékaře je rychlá orientace v dokumentu. Takový dokument budeme schopni přenést a na druhé straně se zobrazí v identické struktuře a formátu. Samozřejmostí je zajištění kybernetické bezpečnosti a ochrana osobních údajů.
BUDEME MÍT ZDRAVOTNICTVÍ JAKO BANKOVNICTVÍ V MOBILU?
Před lety jsme brali jako samozřejmost, že veškerou správu financí bylo nutné obsloužit na pobočce banky. S příchodem technologií se doba změnila a dnes je vše uspořádáno kolem klienta v pohodlí mobilního telefonu. Může během několika sekund pohodlně převádět peníze a využívat nejrůznější bankovní služby. Digitalizace v oblasti zdravotnictví je specifická a nemůžeme očekávat, že by plně nahradila kontakt mezi lékařem a pacientem. V nejbližší budoucnosti se bude hledat vhodný kompromis v nastavení "online a offline služeb".
SLUŽBY VÝMĚNNÉ SÍTĚ
Pokud máme zajistit, že bude takový dokument přístupný i ve chvíli, kdy má autor dokumentu vypnutý počítač, budou zřízeny tzv. afinitní domény. Přestavte si je jako uzly nebo centrály na úrovni krajů. Zde budou data evidována, že existují a data se vloží na centrální úložiště a nahrají se do EZ karty. Přístup k dokumentu nebudou mít všechny specializace. K dokumentu bude mít plný přístup – bez nutnosti schválení pacientem – registrující praktický lékař. Lékař specialista uvidí, že dokument existuje, ale pro nahlédnutí bude potřebovat povolení od pacienta. Je tedy vyloučeno, aby se k údajům pacienta kromě registrujícího praktického lékaře kdokoli dostal.
V počátcích digitalizace můžeme očekávat, že si bude zdravotnictví hledat rovnováhu mezi digitální a kamennou formou poskytování péče. Nemůžeme očekávat, že by digitalizace nahradila osobní kontakt mezi lékařem a pacientem. V akutní fázi péče bude pacient zcela určitě vyžadovat osobní kontakt. Nicméně digitalizace by měla usnadnit práci lékařům, poskytnout jim dostatečné množství dat ve standardizované struktuře a tím získat větší prostor pro péči o pacienty. Tak jako všechny inovace si v počátečním stádiu žádají zvýšenou pozornost a čas pro osvojení nových dovedností, musíme s touto fází počítat i při zavádění digitalizace ve zdravotnictví. Nesmíme zapomínat na nesporné benefity pro všechny účastníky systému, které digitalizace přinese.
Pokud Vás zajímá celý průběh diskuse a zda se nám podařilo zpřístupnit problematiku služeb výměnné sítě uším laiků, podívejte se na záznam celého webináře ZDE.
Téma digitalizace je velmi rozsáhlé a rádi bychom na některém z podzimních webinářů v diskusi pokračovali .
Comments