top of page
Vyhledat

Digitalizace českého zdravotnictví – pohledem primární a ambulantní péče

Asociace CzechMed pořádala webinář na téma DIGITALIZACE ČESKÉHO ZDRAVOTNICTVÍ. Diskuse se zaměřila na benefity a praktické dopady digitalizace na primární ambulantní péči. Důležitou roli z pohledu digitalizace hrají dodavatelé softwaru pro lékaře, kteří v rámci svých řešení nabídnou nové funkcionality. Jaké pilotní projekty budou v rámci primární ambulantní péče realizovány? Jaká jsou očekávání ohledně implementace umělé inteligence do projektů digitalizace?

Projekty digitalizace plně vstoupí v život na začátku roku 2026. Přípravná fáze je považována za klíčovou pro úspěšnou realizaci digitalizovaného zdravotnictví. Důležitým předpokladem úspěchu je maximální podpora a zapojení do diskuse ze strany všech účastníků systému. Záznam webináře: ZDE. 


Digitalizace – přechod na plně digitalizovanou praxi

Klíčovou roli pro hladký přechod na plně digitalizovanou praxi hrají dodavatelé softwaru pro ambulance. Na trhu je přibližně 18 společností, které zajišťují software pro primární ambulantní praxi. Spolupracujeme s největšími dodavateli na vývoji řešení. Některé funkcionality vyvineme ve vlastní režii a dodavatelé je integrují. Ostatní funkcionality budou muset dodavatelé připravit ve své režii," upřesňuje Petr Foltýn, ředitel Národního centra elektronického zdravotnictví.
CzechMed webinář – digitalizace – Petr Foltýn

Přechod na digitalizaci nesmí zatížit lékaře. Očekáváme, že nové digitální služby budou integrovány do stávajících řešení. V praxi to znamená, že lékař se dále bude dále dívat na stejnou obrazovku, ale obohacenou o nové funkcionality. Musíme se pokusit přinést nové funkcionality, ukázat benefity a následně dojde k umoření investic do vývoje.


Určitě si všichni pamatujeme, jak jsme zbrojili proti zavádění eReceptu, ale dnes si fungování bez něj neumíme představit," připomněl Tom Philipp, politik a lékař, přednosta Kliniky revmatologie a rehabilitace 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Pilotní projekt DIGIPRAXE

Pilotní ověření modelu digitalizované praxe v ambulancích primární péče (VPL) byl zahájen v červenci 2024. Záměr reaguje na státní i evropskou zdravotní politiku a legislativu zavádění bezpečných a efektivních digitálních nástrojů do primární péče a stanovení podmínek proveditelnosti zavedení strukturované dokumentace v souladu s EHDS. Požadavky na standardizaci nejsou jen lokálním požadavkem. Již dnes probíhají pracovní skupiny na evropské úrovni, které mají za úkol procesně připravit zdravotnictví na přistoupení k EHDS a umožnění sdílení dat mezi členskými státy EU. Od roku 2028 bude z tohoto projektu benefitovat pacient, který bude potřebovat při cestách po Evropě lékařskou péči. Díky dostupným datům bude možné zajistit kontinuitu péče. Nepřinášíme výzvu k boji, ale hledáme optimální cesty jak vše procesně správně nastavit. Do projektu se zapojilo 20 ambulancí. Projekt sleduje i profesní cíle všeobecného lékařství svým zaměřením na optimalizaci využití odborných kapacit poskytovatelů. Přínosy pro ordinace VPL – provozování kvalitní a bezpečné péče při respektování racionální časové a finanční dotace. Přínosy pro občany – dostupnější, kvalitnější a bezpečnější zdravotní péče v ordinacích VPL.


CzechMed webinář DIGITALIZACE – Petr Foltýn

Projekty primární a ambulantní péče

Projekty jsou rozděleny do tří kategorií – 1/ Jednotný registr pacientů, poskytovatelů a zdravotníků. 2/ Služby vytvářející důvěru – sem zařazujeme celý balík služeb jako elektronický podpis, pečeť a časové razítko. Komponenty k vedení elektronické zdravotní dokumentace. 3/ Standardy a sdílení dokumentace – unifikovaná zdravotní dokumentace, bez které by digitalizace nebyla možná. Patří sem i sdílení standardních dokumentů mezi poskytovateli.


Z pohledu ambulancí patří mezi největší přidanou hodnotu digitalizace napojení na kmenový registr pacientů. Zdravotník bude mít na dosah vždy aktuální dokumentaci ze všech zařízení. Praktický lékař pacienta bude mít přístup ke všem informacím pacienta, ostatní specializace mohou získat oprávnění prostřednictvím pacienta a jeho EZKarty. Dalším benefitem je eŽádanka, EZKarta a další funkcionality jako informovaný souhlas, registr dříve vyslovených přání, notifikační a logovací služby.




Poslechněte si záznam webináře a zajímavou diskusi ZDE. Témata zahrnují roli dodavatelů softwaru pro primární ambulantní péči, zvažované způsoby financování přechodu na plně digitalizovanou ambulantní praxi a interoperabilitu spolu s požadavky Evropské unie na standardizovanou zdravotnickou dokumentaci, které vstoupí v platnost na přelomu let 2027/2028.


Co nás čeká v následujících letech?

Pokud byl rok 2024 v duchu velkých příprav, tak rok následující bude o realizaci připravených 13 projektů. Předem vybraní dodavatelé budou tvořit jednotlivé dílky systému pro finální spuštění, které nastane začátkem roku 2026. Tehdy se dočkáme hmatatelných výsledků, které se dotknou všech účastníků systému zdravotnictví. Téma digitalizace je velmi rozsáhlé a rádi budeme v podobných diskusích dále pokračovat.


Comments


bottom of page